در این مطلب با اهمیت و یکی از روش های paraphrasing در مصاحبه آیلتس آشنا خواهیم شد.

یکی از مولفه هایی که به کسب نمره ۶ به بالا در  بخش دامنه لغت در مصاحبه آیلتس کمک می کند، آشنایی با معیاری است به نام paraphrasing یا  استفاده از ساختارها و کلمات مشابه برای تولید معنایی یکسان. پس لازم به ذکر است که فاصله گرفتن از چنین فاکتوری در دامنه لغت می تواند نمره ای زیر ۶ در این قسمت و در نهایت در مصاحبه آیلتس به همراه داشته باشد. 

پس بار دیگر لازم است تاکید کنیم که اگر شما هم دنبال راهی جدید برای بیان یک ایده بدون از دست رفتن معنا و مفهوم اصلی هستید باید به شما تبریک گفت چون شما هم در حال معادل سازی و یا paraphrasing هستید. 

یک مثال در زبان فارسی شاید این نکته را روشنتر کند. فرض کنید شما بگویید تهران شهری آلوده است. و شخصی دیگر بگوید در تهران نمی توان نفس کشید. در شرایطی که از شما خواسته شده تا راجع به آب و هوای تهران صحبت کنید، مطمئن باشید هر دو جمله معنایی یکسان دارند. 

این نکته در آزمون آِیلتس نقشی بسیار کلیدی بازی می کند که به فراخور هر مهارت سعی خواهیم کرد به نقش آن بپردازیم. اما ادر این مطلب به بررسی این نکته در اسپیکینگ آیلتس خواهیم پرداخت.  پارافریز یا استفاده از معادل ها در  اسپیکینگ آیلتس میتواند به ۳ طریق در مصاحبه آیلتس صورت گیرد که در مطلب امروز به بررسی یکی از این روشها در ۳ قسمت مصاحبه آیلتس خواهیم پرداخت. 

روش اول

اولین روش برای معادل سازی استفاده از واژگان مترادف با کلماتی است که در سوال اگزمینر یا ممتحن آیلتس  می آیند.

فرض کنید که اگزمینر یا ممتحن از شما در بخش اول سوال زیر را بپرسد:

What do you like to do in your free time?

 و پاسخ شما این باشد.

I like to play football in my free time.

این پاسخ اگر چه از لحاظ گرامری صحیح است و از نظر ایده پردازی هم مرتبط با سوال است، به دلیل استفاده از همان کلماتی که در سوال وجود داشتند نمی تواند خیلی از نظر دامنه لعت نمره بیار باشد. اما تصور کنید که بتوانید تعدادی از کلمات در سوال ممتحن را تغییر داده و پاسخ زیر را ارائه بدهید. 

I enjoy playing football in my spare time.

شما فعل like  را به enjoy، و عبارت free time  را به  spare time  تبدیل کرده اید. با این کار، مطمئنا دامنه خوب لغت خود را به رخ ممتحن کشانده اید و این یعنی گرفتن نمره ای بهتر در مصاحبه آیلتس. 

مثالی دیگر از بخش اول مصاحبه آیلتس

How popular are bicycles in your country?

A. Bicycles are really popular in my country.

B. Bicycles enjoy a great popularity in my country.

C. Bicycles are favoured by lots of people in my country.

در مثال بالا، پاسخ A، از کلمات سوال بدون هیچ گونه تغییری استفاده کرده است و نسبت به پاسخ B و C نمره کمتری خواهد گرفت.

به یک مثال دیگر  توجه کنید. فرض کنید که در بخش دوم در cue card از شما خواسته شده است که راجع به این موضوع صحبت کنید.

Describe a party you once held

یعنی راجع به یه یک مهمانی صحبت کنید که یه زمانی داشته اید.

اگه پاسخ شما تکرار فعل hold باشد واقعا کار خاصی نکرده اید. ولی اگر از فعل throw استفاده کنید, مطمئن باشید همنشینی مناسب برای کلمه Party استفاده کرده اید و شک نکنید برنده قسمت دامنه لغت شمایید.

I threw a party two months ago …

حال  به یک سوال از بخش سوم توجه کنید.

Do you think children and adults learn to do new things in the same way?

 و پاسخ شما جمله زیر باشد. 

I think children and adults don’t learn to do new things in the same way.

حال پاسخ بالا را با پاسخ زیر مقایسه کنید که بجای think از  in my opinion  استفاده شده است و تغییراتی هم در سایر کلمات داده ایم. 

In my opinion, children and adults act quite differently when learning something new.

می توان با اطمینان گفت که چنین پاسخی آنقدر پتانسیل دارد که با رعایت سایر موارد مثل تلفظ درست و… نمره ای کمتر از ۷ را برای شما به ارمغان نیاورد. 

فایل صوتی مربوط به این مطلب با عنوان برنامه ۲۹ رادیو آیلتس در کانال تلگرام قرار گرفته است. می توانید برای گوش دادن به این فایل  و سایر فایلهای صوتی رادیو آیلتس  اینجا کلیک کنید و یا پادکست زیر را play کنید.